Bejelentkezés
STILER.HU

STÍLER

divat

Info

STILER.HU
/3-stilustipp-a-legborzasztobb-telikabathoz

3 stílustipp a legborzasztóbb télikabáthoz

Stíler: Olyan személy, aki stílusosan éli mindennapjait, körültekintően választ az aktuális trendek közt. Megjelenése nem unalmas, de nem is hivalkodó


Legújabb twittek

Keresés
hirdetés
youtube
3 stílustipp a legborzasztóbb télikabáthoz
Szerző: Pusztai Olivér - 2016.11.29. 09:14

Van egy téli ruhadarab, ami előnytelen, kövérít, nehezen variálható különböző stílusokkal, ennek ellenére egyszerűen kiirthatatlan az emberek ruhatárából. Ez nem más, mint a jóságos pufi dzseki, aminek már a nevétől is 15 kilóval többnek érzed magad, és nem feltétlenül annyira meleg, mint gondolnánk. Ebben a posztban megpróbálom a lehetetlent, lebeszélni benneteket erről a förmedvényről, de ha mégis maradtok ennél a dzsekinél, akkor legalább beljebb lesztek 3 stílustippel, hogy mentsük, ami menthető.

3 stílustipp a legborzasztóbb télikabáthoz

EGY KIS TÖRTÉNELEM

A pufidzsekit Eddie Bauer találta fel 1936-ban, azaz ekkor alkotta meg a kacsatollakkal agyontömött, steppelt szövetkabátot, miután majdnem meghalt halászat közben hipotermiában. Már a sztori kezdete is sokkoló, nem igaz?

Ezután 1940-ben szabadalmaztatták ezt a technikai kabátot, és megindult a sorozatgyártása. Leginkább az észak-amerikai területeken és Alaszkában dolgozó munkásoknak készítették őket, aztán valami érthetetlen oknál fogva megjelent a divatban is, amikor Charles James megalkotta a steppelt, szatén estélyi kabátot (WTF?!).

357444.jpg

Majd a francia Moncler technikai ruházati márka rájött, hogy ez a kabát akár sorozatgyártásra is alkalmas lehet sportcélú szabadidős tevékenységekre, míg végük 1980-tól megjelentek a pufidzsekik a hétköznapi utcai viseletben is. (De miért?)

NE FELEJTSÜK EL, HOGY EZ MÉG MINDIG TECHNIKAI KABÁT

Tényleg hihetetlen, hogy mennyi technikai ruházat került át a történelem során a mindennapi divatba. Kezdődött a ballonkabáttal, ami a gyalogos katonák eső és szélálló felöltője volt 1914-ben, amit a Burberry alkotott meg és vált világhírűvé a világháború alatt.

Majd a történet folytatódott a különböző szubkultúrák legjobban istenített ruhadarabjával, a farmerrel az 50-es évekbenutána megjelent a bomberdzseki, amit az amerikai pilóták használták a nyitott pilótafülkés gépeken. De ilyen ruhadarab a négyzsebes szafari dzseki is, valamint az aviátor napszemüveg és még sorolhatnám.


su-bomber-5.jpg

A technikai ruházatot sosem könnyű átültetni a hétköznapi divatba, hiszen itt az elsődleges szempont a funkció, a divatos külső tulajdonképpen senkit nem érdekel. A fent megnevezett ruhadarabok közül szinte mindegyik könnyen variálható, „előnyös”, mert szabásmintától függően követi a test alakját, kivéve azt a fránya Michelin baba hatású pufidzsekit, melynek egyetlen célja, hogy melegen tartson, ahhoz pedig kell anyag rendesen.

Manapság két lehetőség van a pufidzsekik terén. Vagy választjuk az újragondolt verziót, ami költséghatékony elgondolásból nem a drága kacsatollból készül, hanem poliészer flízből, ami szép és jó, de egyáltalán nem tart melegen, viszont a bélés nagy térfogatú, azaz úgy nézünk ki benne, mint a Szellemirtókból ismert Habcsókbaba.

vatta.jpg

A másik opció, hogy olyan márkás kabátot veszünk, mint például a Moncler, ahol minőségi steppelt anyag van kívül, a bélés szigorúan válogatott minőségi kacsatoll, ja és 600 ezer forint! Persze elmondhatod, hogy „de hát ez egy Moncler!”,  viszont a végeredményen nem változtat, akkor is 15 kilóval nézel ki többnek a sportkabátban. Ez nem is zavar, ha az erdőben kirándulok a Normafán, esetleg hegyet mászok az Alpokban, vagy síelek Franciaországban, de hogy a körútön ebben menjek dolgozni hétfőn, az azért túlzás. (persze nem ez a két véglet létezik, ezzel teljesen tisztában vagyok, pusztán arra próbálom felhívni a figyelmet, hogy egyesek képesek kiadni pénzt azért, hogy a lehető legelőnytelenebbül nézzenek ki)

 bigstock-basket-of-feathers-26143358_1.jpg

Nézzük hát, hogyan lehet a legtöbbet kihozni ebből a kabátfazonból!

 1.PÁROSÍTSD TRENDI DARABOKKAL

Ha már mindenképpen a praktikumra hajtunk, ezért elengedjük a réteges öltözködést és a test vonalát követő téli kabátokat, akkor viszont csapjunk bele rendesen és legyünk bátrak! Vigyünk bele egy kis fúziós vonalat! Oldjuk a pufidzseki ormótlan nagy hatását, és válasszunk hozzá valami klasszikus darabot, hogy a sport luxe trendnek megfeleljünk, ami már hódít egy ideje. Ehhez nem kell mást tenni, mint egy kötött garbó pulóverrel kombinálni. Ez a klasszikus darab szerintem kellőképpen feldobja az outfitet. Egyenes szárú farmerrel nem lesz túl nagy különbség a felső és az alsó testünk arányai között, végezetül egy magas szárú bakanccsal le is zárhatjuk a szettet.

 puffa-jacket-2.jpg

 2.KERÜLD A HARSÁNY SZÍNEKET!

A technikai kabátok egyik elengedhetetlen szerepe – amellett, hogy melegen tartanak – hogy jól láthatóvá válsz bennük. Legyen szó síelésről, hegymászásról, vagy munkakabátról, a lényeg, hogy könnyen kitűnj a környezetből. Na, erre egyáltalán nincs szükség a 4-es 6-os villamoson. Maradj az egyszerűbb, könnyen variálható trendszíneknél, és tanuld meg, hogy mik a legjobb színkombinációk ebben a szezonban. Minél visszafogottabb a szín és az árnyalat, annál egyszerűbb más színekkel kombinálni.

 puffa-jacket-1.jpg

3.PUFIDZSEKIT ÖLTÖNNYEL?

Soha nem gondoltam volna, hogy ilyen témában fogok tippet adni, de sajnos muszáj, főleg azért, mert Budapest utcáin nagyon sűrűn előfordulnak az ilyen és ehhez hasonló divatbakik. (Öltöny vagy szövetkabát hátizsákkal, öltöny Converse-szel, és társaik...) Ha már tényleg, de tényleg ennyire fel akarjuk rúgni a divat szabályait, és lemondunk a réteges öltözködésről, a gyapjú pulóverről, a csodaszép tevebarna szövetkabátról  akkor nincs mese, vegye fel, akinek kedve tartja, de legalább NE a dzseki fazont, aminek az aljánál kilóg a zakó, hanem válassz háromnegyedes verziót, vagy parka szabású kabátot. Kerüld az élénk színeket és maradj a sötétkék, szürke vagy fekete változatoknál.

puffa-jacket-3.jpg