Bejelentkezés
STILER.HU

STÍLER

divat

Info

STILER.HU
/hogyan-eld-tul-a-karacsonyi-zabalast

Hogyan éld túl a karácsonyi zabálást?

Stíler: Olyan személy, aki stílusosan éli mindennapjait, körültekintően választ az aktuális trendek közt. Megjelenése nem unalmas, de nem is hivalkodó


Legújabb twittek

Keresés
hirdetés
youtube
Hogyan éld túl a karácsonyi zabálást?
Szerző: Pusztai Olivér - 2014.12.24. 10:11

A karácsony a mértéktelen kiadások időszaka, amikor a legtöbb pénz élelmiszerre és alkoholra megy el. Hajlamosak vagyunk felhalmozni az ételt, mintha az üzletek hetekre bezárnának, valamint elraktározni annyi alkoholt, amennyinek már a látványától is remegni kezd a májunk. De vajon muszáj-e, hogy a királyi lakoma eredménye egy bűntudattól sújtott január legyen?

Hogyan éld túl a karácsonyi zabálást?

A nagy családi összejöveteleken gyakran az evésen van a legnagyobb hangsúly. Meglepő módon azonban a legtöbb hagyományos karácsonyi étel igazán egészséges, alacsony zsír- és kalória-tartalommal, így lehetséges egy jót lakomázni anélkül, hogy a fogások zsírban vagy cukorban úsznának. Nincs például semmi egészségtelen a sült pulykában, salátában vagy újkrumpliban.

 

10 tipp, hogy hogyan ne zabáld halálra magad és a rokonokat se sértsd vérig
 
1. Mindig légy diszkrét, a nagyvonalú házigazdát ugyanis könnyű megsérteni. Ne habzsolj: normális tempóban és mennyiségben fogyaszd az egyes fogásokat, úgy, hogy mindig maradjon hely a következőnek.

2. Ha olyan vendégségben vagy, ahol nem veszik sértésnek, ott vegyél te magad az ételből, így annyit szedhetsz a tányérra, amennyit elégnek gondolsz.



3. Ha egy nap több helyre is hivatalos vagy, tartsd észben, kinek melyik étel a specialitása, és részesítsd azt előnyben.

4. Kerüld azokat az extrákat, amik feleslegesek az efféle lakmározós napokon, mint például a mogyorós tálak, chips-ek és szószok, olajos öntetek, krémek, vagy kávés csokoládék (kivéve persze, ha házi készítésűek, az ilyesmit gorombaság visszautasítani).

5. Tartsd észben: a kutatások és a tapasztalat azt mutatja, hogy a tompított világítás és a lágy zene arra csábíthat minket, hogy tovább időzzünk az étkezőasztalnál, azaz kétszer annyit együnk, mint egyébként.

6. Vedd figyelembe, hogy még hány fogás vár rád, főleg, ha a nagyi a kedvenc sütidet készíti, amit egyszer süt egy évben. 

7. Ne hagyd magunkat teletömni, mondd nyugodtan, hogy most nagyon jóllaktál, és esetleg később még megeszed.

8. Ideális esetben, ha te vagy a házigazda, akkor a menüt te tervezheted meg, így egyeztethetsz azokkal a rokonokkal, akik biztosan nem jönnének üres kézzel.

9. Az ünnepi asztal körüli beszélgetések sokak számára nem a felhőtlen kikapcsolódást jelentik, különösen, ha nem túl kedvelt rokonokkal kell azt végigülni. Ilyenkor gyakran evéssel vagy ivással kompenzálunk. Egyszerűbb szabadulni az asztaltól, ha viszel magaddal kártyát, társasjátékot, vagy megkéred a dédit, hogy vegye elő a régi fotóalbumait.

10. Ahol vannak kisebb gyerekek, ott érdemes bevetni magadat: menj velük játszani, ha már befejezték az evést. A szülők is hálásak lesznek, hogy végre egy étkezést nyugodtan végigülhetnek. 

10+1. Ha  a fentiek közül egyik sem szimpatikus, akkor egyetlen megoldás marad! Egyél bármit, amit szeretnél és jól esik, csak ne nyeld le! :)

 

 
Alkoholfogyasztás
1. Már étkezéskor is kérj vizet az italod mellé – kevesebb hely marad az alkoholnak.
2. Minden pohár alkohol mellé igyál meg kétszer annyi vizet, hogy megőrizd a hidratáltságodat és hogy ne borulj meg nagyon hamar.
3. Ajánld fel olykor, hogy vezetsz – nagyon népszerű leszel és az alkoholizálást máris elkerülted! 
4. Válassz magas, vékony poharat az alacsony, széles helyett. Mivel a pohár magasságára figyelünk, nem a szélességére, a magasabb mindig telítettebbnek fog tűnni!
5. Kortyolások között tedd le a poharadat, így lassabban fogy az ital.
6. Ne keverd az italokat!!! Maradj egy fajtánál tarts ki mellette.